Yunanistan NATO’ya üye midir?

Resmi adı Helenik Demokrasisi olan Yunanistan bir Avrupa ülkesidir. Son nüfus sayımlarına göre Yunanistan’ın nüfusu 11 milyon civarındadır. Komşuları, Arnavutluk, Makedonya, Türkiye ve Bulgaristan ülkeleridir. Batısında İyon Denizi, doğusunda Ege Denizi ve güneyinde de Akdeniz bulunmaktadır. Deniz kıyısı uzunluğu yaklaşık 14 kilometredir ve bu açıdan Dünya’da 11.sıralamadadır. Ortalama 1400 adası vardır, fakat bunlardan sadece 227 tanesi yerleşime açıktır. En yüksek dağı Olimpos Dağı’dır ve bu dağ 2917 metre yüksekliğindedir.

Yunanistan ve NATO

Yunanistan NATO’ya üyedir.

Yunanistan’ın kökenleri Antik Yunanistan’a uzanmaktadır. Bu medeniyet, demokrasi, olimpiyatlar, felsefe, batı edebiyatı, tiyatro, siyaset bilimi, tarih yazıcılığı ve matematik gibi birçok temel bilim dalının da doğduğu yerdir. Modern Yunanistan, uzun bir süre Osmanlı İmparatorluğu himayesinde kaldıktan sonra 1830 yılında kurulmuştur. Dolayısıyla bünyesinde Osmanlı’ya ait eser ve yapılar bulundurmaktadır. Balkanların en yüksek gelirli ekonomisine sahip ülkedir. Bu açıdan gelişmiş devlet statüsüne erişmiştir. 1949 yılında kurulmuş olan NATO’nun ilk üyelerindendir. 18 Şubat 1952 yılında üye olmuş, 1974 yılındaki Kıbrıs Harekatı’ndan sonra ayrılmış ama 1980 yılında tekrar NATO’ya üye olmuştur.

NATO İngilizce North Atlantic Treaty Organization‘ın kısaltmasıdır. Türkçe kısaltması ise KAAÖ‘dür. Açılımı Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütüdür. Fransızca kısaltması ise OTAN‘dır. Açılımı Organisation du Traité de l’Atlantique Nord‘dur.

NATO hakkında detaylı bilgi ve NATO’ya üye ülkeleri öğrenmek için NATO’ya üye ülkeler başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın