Yunanistan Avrupa Birliği’ne üye midir?

Sınır komşularımızdan biri olan ve tarihinde birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Yunanistan kültür turizmi için oldukça tercih edilen yerlerden biridir. Dünya üzerinde hemen hemen her ülkede ders olarak öğretilen felsefenin tarihi bu topraklardan çıkmıştır. Kumsalları ve adaları ile deniz tatili için de elverişli bir yapıya sahiptir.

Yunanistan ve Avrupa Birliği

Yunanistan Avrupa Birliği’ne üyedir.

Ülke sınırları içerisinde yer alan 17 farklı tarihsel yapı UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesine alınmıştır. Başkenti olan Atina şehri oldukça köklü bir tarihe sahiptir. Resmi dili Yunanca olan ülkede Türkçe de halk arasında sıklıkla konuşulan diller arasında yer almaktadır.

1981 yılında Avrupa Birliği’ne üye olan Yunanistan 1992 yılında da Schengen bölgesi üyesi olmuştur. Bu sayede diğer üye ülke vatandaşları ülkeye rahatlıkla girip çıkabilmektedir. Para birimi olarak 2001 yılından bu yana Euro kullanılmaktadır.

Türkiye ile Yunanistan konum olarak aynı meridyen üzerinde bulunduğundan saat farkı yoktur. Ülke girişlerinde Türk vatandaşlarından vize istemektedir.

Akdeniz ve Balkan mutfağının hâkim olduğu ülkede zeytinyağlı yemekler Dünyaca ünlüdür. Balık ve diğer deniz ürünleri de sıklıkla tüketilmektedir.

Avrupa Birliği‘nin İngilizce kısaltması EU‘dur. EU‘nun açılımı ise European Union‘dır. Sloganı Latince “In varietate concordia“(Çeşitlilikte birlik)dir.

Avrupa Birliği hakkında detaylı bilgi ve Avrupa Birliği’ne üye ülkeleri öğrenmek için Avrupa Birliği’ne üye ülkeler başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın