Türkiye NATO’ya üye midir?

Resmi adı Türkiye Cumhuriyeti olan Türkiye, Kuzey Yarım Küre’de Avrupa ve Asya arasında köprü görevi gören ve her iki kıtada da toprağı bulunan ülkedir. Bu ülkenin topraklarının bir kısmı Anadolu Yarımadası’nda, bir kısmı ise Balkan Yarımadası’nda bulunmaktadır. Türkiye’nin kuş bakışı görünümü, doğu ve batı doğrultusu üzerinde kabaca bir dikdörtgeni andıran Anadolu platosu ve Trakya Yarımadası üzerine kurulmuştur. Etrafı Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz olmak üzere 3 tarafı deniz ile çevrilidir. Akdeniz ve Karadeniz’i boğazlar aracılığı ile Marmara ve Ege Denizi bağlamaktadır. Başkenti Ankara şehridir.

Türkiye ve NATO

Türkiye NATO’ya üyedir.

Sınır komşuları; Gürcistan, Bulgaristan, Ermenistan, Yunanistan, Irak, Suriye, İran ve Azerbaycan ülkeleridir. Günümüzde bağımsız olan 7 Türk devletinden biridir. Devletin resmi olarak görünen bir din yoktur. Ülkenin en yaygın olan dini İslam dinidir. Resmi dili ise Türkçedir.

Türkiye devletinin rejimi demokrasi yönetimi olan cumhuriyettir. Osmanlı İmparatorluğu’nun 1.Dünya Savaşı ardından yıkılması ile 1923 yılında Kurtuluş Savaşı meydana gelmiştir. Bu savaş Mustafa Kemal Atatürk önderliği ile Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. 1949 yılında kurulan NATO’nun ilk üyelerindendir, 18 Şubat 1952 yılında üye olmuştur.

NATO İngilizce North Atlantic Treaty Organization‘ın kısaltmasıdır. Türkçe kısaltması ise KAAÖ‘dür. Açılımı Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütüdür. Fransızca kısaltması ise OTAN‘dır. Açılımı Organisation du Traité de l’Atlantique Nord‘dur.

NATO hakkında detaylı bilgi ve NATO’ya üye ülkeleri öğrenmek için NATO’ya üye ülkeler başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın