Tümgeneral’in kısaltması nedir?

Tuğgeneral ile Korgeneral arasında bulunan bir diğer generallik rütbesi ise Tümgeneraldir. Bu rütbenin genel görevi ise tümen komutanlığıdır. Bu görev birçok ülkenin kara ve hava komutanlıklarında benzerlik göstermektedir. Deniz kuvvetlerinde bu rütbenin karşılığı ise Tümamiraldir. NATO kodu OF-7 şeklinde olan bu rütbenin Türk Silahlı Kuvvetleri’nde zorunlu görev süresi diğer generallik rütbelerinde olduğu gibi 4 yıldır. TSK’nın tugay düzenine geçmesinin ardından şu anda çok az sayıda tümen kuruluşu varlığını sürdürmektedir.

Tümgeneral’in kısaltması: Tümg.

Tümamiral’in kısaltması: Tüma.

Yazı dilinde “Tümg.” Şeklinde gösterilen rütbede çelenkli kılıç ile birlikte 2 adet yıldız bulunmaktadır. Her Türk gencinin hayallerinden birisi bu gibi rütbelere sahip olmaktır.

Subay olabilmek için 4 yıllık bir üniversite bitirmiş olmalısınız. Harp okulu bitirmeden üniversiteden sonra subaylık için başvuru yaptığınızda gidebileceğiniz en yüksek rütbe Albaylık’tır. Tümgeneral gibi rütbelere sahip olabilmek için liseden önce yapılan sınavları girmeli ve harp okulunu bitirmelisiniz. Bu sayede Generallik rütbelerine kadar yükselebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın