Tuğgeneral’in kısaltması nedir?

Albaylık ile Tümgeneral arasında bulunan ve generallik rütbesinin ilk kademesi olan askeri rütbe Tuğgeneraldir. Bu rütbeye sahip kişiler genellikle tugay adı verilen kuruluşlarda görev alır. Deniz kuvvetlerindeki karşılığı Tuğamiral olan rütbenin NATO kodu OF-6’dır.

Tuğgeneral’in kısaltması: Tuğg.
Tuğamiral’in kısaltması: Tuğa.

Bu rütbenin tamamlaması gereken görev süresi 4 yıldır ve bu süre sonunda Yüksek Askerî Şûra tarafından görev süresi uzatılabileceği gibi Tümgenerallik rütbesine de terfi edilebilir. Yine bu kurum tarafından görev süresi biten kişiler emekliye de ayrılabilir. TSK’da bulunan en düşük general rütbesi olan Tuğgenerallik rütbesinde çelenk yerini çapraz kılıçlara bırakır ve 1 adet de yıldız eklenir. Yazı dilinde genellikle “Tuğg.” Şeklinde kısaltılır.

Kurmay subaylık hakkı olmayanlar en fazla Albaylık rütbesine erişebilmekte ve Tuğgeneral olma hakkı bulunmamaktadır. Astsubay olarak görev almış ve daha sonradan sınavla Teğmenliğe geçmiş subayların kurmaylık hakkı bulunmamaktadır. Albaylık rütbesine gelen kişiler yasal hizmet sınırını doldurmuşsa emeklilik isteyebilirler.

Emekli olmayan Albay rütbesine sahip kişiler askeriye tarafından yapılan sınavda başarılı olduklarında Tuğgenerallik rütbesine terfi ederler. Bu geçiş sırasında hem maaş hem de statü yönünden oldukça büyük farklılıklar mevcuttur.

Bir cevap yazın