Teğmen’in kısaltması nedir?

Türk Silahlı kuvvetlerde Üsteğmen ve Asteğmen rütbesi arasında yer alan kişilere Teğmen adı verilmektedir. Genel olarak takım komutanı olarak görev alırlar. Bu takımlar bölgeye ve koşullara göre değişmekte olup yaklaşık 50 adet askerden oluşmaktadır.

Teğmen’in kısaltması: Tğm.

Zorunlu görev süreleri 3 yıldır. Harp okulundaki 4 yıllık eğitim sonrasında, sivil üniversitede okuyarak Fakülte ve Yüksekokul Komutanlığına bağlı olanlar ve GATA’dan mezun olan öğrenciler Teğmen rütbesine hak kazanmaktadır. Yedek subay olarak görev alan üniversite mezunları 12 aylık görev süresinin son 1 ayında bu rütbe ile görevini tamamlamaktadır. 4 veya 6 yıllık üniversiteden mezun olan kişiler TSK’nın koşullarını yerine getirdiği takdirde bu rütbe ile istihdam edilmektedir.

NATO kodu OFG-1 olarak bilinmektedir. GATA mezunları için zorunlu hizmet süresi 1 yıl olarak belirlenmiştir. Yazı dilinde genellikle “Tğm.” şeklinde kısaltılmaktadır.

Bu rütbeye sahip kişilerin apoletinde yalnızca 1 adet yıldız bulunmaktadır. Yıldız buluna son subaylık rütbesidir. Çelenk veya kılıçlı çelenk olan rütbelerle kesinlikle karıştırılmamalıdır. Çelenk olması rütbeyi binbaşı yaparken, kılıçlı çelenk yanında 1 yıldız bulunması ise Tuğgeneral anlamına gelmektedir.

Bir cevap yazın