Slovenya NATO’ya üye midir?

Resmi adı Slovenya Cumhuriyeti olan ve Güney Orta Avrupa’da yer alan ülke batıda İtalya ve kuzeyde Avusturya ile komşudur. Toplamda 11 şehir ve 210 belediyeye ayrılmış olan ülkenin başkenti Ljubljana’dır. Parlamenter sistem ile yönetilmektedir.

Slovenya ve NATO

Slovenya NATO’ya üyedir.

Dünya genelinde birçok ülkenin üye olduğu NATO’ya Slovenya da üyedir. Üyelik tarihi ise 29 Mart 2004’tür.

Macarca ve İtalyancanın da konuşulduğu ülkenin resmi dili Slovencedir. Yaşam seviyesi oldukça yüksek olan bu ülkede genç nüfus arasında İngilizce oldukça iyi seviyede konuşulmaktadır. Ülke içerisinde en yaygın olan dil Katolik Hristiyanlık iken İslam da %2,4 oranında en yaygın ikinci din olma özelliğini taşımaktadır.

Ülke genelinde Karasal, Alp ve Akdeniz iklimi olmak üzere üç farklı iklim hakimiyet sürmektedir. Birçok festivallerin başladığı ve oldukça güvenilir zamanı olan yaz aylarında oldukça turist çeken bir ülkedir.

Ülkeye Türkiye’den yapılacak seyahatlerde karayolu ile gitme seçeneği bulunsa da en çok tercih edilen yol ülkeye direk olarak yapılan uçuşlardır. Ülkeye yapılan uçuşlar başkenti Ljubljana’da bulunan Ljubljana Joze Pucnik Havalimanı’na yapılmaktadır.

NATO İngilizce North Atlantic Treaty Organization‘ın kısaltmasıdır. Türkçe kısaltması ise KAAÖ‘dür. Açılımı Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütüdür. Fransızca kısaltması ise OTAN‘dır. Açılımı Organisation du Traité de l’Atlantique Nord‘dur.

NATO hakkında detaylı bilgi ve NATO’ya üye ülkeleri öğrenmek için NATO’ya üye ülkeler başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın