Slovenya Avrupa Birliği’ne üye midir?

Slovenya‘nın resmi adı Slovenya Cumhuriyeti’dir. Orta Avrupa’nın güney bölümünde yer almaktadır. Slavca’da Slovenya, Slavlar Ülkesi anlamına gelmektedir. Güney ve doğusunda Hırvatistan, kuzey doğusunda Macaristan, kuzeyinde Avusturya; batısında İtalya, güney batısında Adriyatik Denizi bulunmaktadır. Slovenya bir zamanlar Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’nin bir parçasıydı. 25 Haziran 1991 tarihinde bağımsızlığını ilan etmiş ve bağımsız bir devlet olmuştur.1 Mayıs 2004 tarihinde Avrupa Birliği‘ne katılmıştır. Parçalanmış olan Yugoslavya’dan Avrupa Birliği‘ne giren ilk ülke Slovenya’dır. İkinci Hırvatistan olarak da bilinir. Slovenya‘nın büyük bir kısmı Slovenya Alpleri ile kaplı ve doğusunda Büyük Macaristan Ovası’nın uzantıları yer almaktadır. Avusturya Alp’lerinden doğmuş Sava ve Drava, Slovenya‘nın en önemli akarsularıdır.

Slovenya ve Avrupa Birliği

Slovenya Avrupa Birliği’ne üyedir.

Slovenya 2 milyon nüfusa ve 20 .000 kilometrekare yüzölçümüne sahiptir. Slovenya, Macaristan, İtalya, Hırvatistan ve Avusturya arasında kalan küçük bir ülkedir. Ülkenin geçim kaynağı ticaret ve sanayidir. Kırsal kesimlerde ise genelde üzüm ve mısır yetiştiriciliği yapılmaktadır. Adriyatik Denizi kıyısında bulunan dar bir şeritte Akdeniz İklimi görülmektedir. İç kesimlerdeyse Karasal İklim görülmektedir. Kuzeydeki dağlık alanlarda kış mevsimi çok kar yağışlı ve soğuktur. Yağış şartlarının ve sıcaklığın uygun olmasından dolayı ülke topraklarının %57’sini ormanlar oluşturmaktadır.

Avrupa Birliği‘nin İngilizce kısaltması EU‘dur. EU‘nun açılımı ise European Union‘dır. Sloganı Latince “In varietate concordia“(Çeşitlilikte birlik)dir.

Avrupa Birliği hakkında detaylı bilgi ve Avrupa Birliği’ne üye ülkeleri öğrenmek için Avrupa Birliği’ne üye ülkeler başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın