Romanya NATO’ya üye midir?

Romanya Krallığı 1881 senesinde ilan edilmiştir. Bu krallık 1913 yılında 2.Balkan Savaşları’nda Bulgaristan’a karşı savaşmıştır ve bu savaştan Güney Dobruca’yı Bulgaristan’dan almıştır. Ardından katıldığı 1.Dünya Savaşı’nda Almanya tarafından yenilgiye uğratılmış ve toprakları işgal edilmiştir. Fakat Almanya İtilaf Devletleri tarafından yenilince Almanya’dan toprak alarak sınırlarını genişletmiştir. 1940 yılında ise Sovyet Birliği ültimatom vermiş ve bazı toprakları Romanya’dan istemiştir. Bu topraklar Sovyetler Birliği’ne verilmiş ve bunun sonucunda oldukça itibar kaybedilmiştir. Kralı beceriksiz olarak tabir eden askeriye yönetime el koymuştur. Bu dönemden sonra Faşist bir hükümet kurulmuştur. 2.Dünya Savaşı’nda Almanya yanında savaşa girmişlerdir. 1947 yılı ile komünist Romanya Halk Cumhuriyeti ilan etmiştir. 1989 yılında Nikolay Çavuşesku iktidarının son bulmadı ile Romanya demokrasi rejimine geçmiştir.

Romanya ve NATO

Romanya NATO’ya üyedir.

Romanya, bir Orta Avrupa ülkesidir. Ülkenin resmi dili Rumence olarak kabul edilmiştir. Başkenti olan Bükreş, Romanya’nın en kalabalık şehridir. Sınır komşuları; Ukrayna, Moldova, Macaristan, Bulgaristan ve Sırbistan ülkeleridir. Romanya, 29 Mart 2004 tarihinde NATO’ya üye olmuş ve bugün de üyeliğini sürdürmektedir.

NATO İngilizce North Atlantic Treaty Organization‘ın kısaltmasıdır. Türkçe kısaltması ise KAAÖ‘dür. Açılımı Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütüdür. Fransızca kısaltması ise OTAN‘dır. Açılımı Organisation du Traité de l’Atlantique Nord‘dur.

NATO hakkında detaylı bilgi ve NATO’ya üye ülkeleri öğrenmek için NATO’ya üye ülkeler başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın