Portekiz NATO’ya üye midir?

Sınırları doğu ve batıda Atlas Okyanusu ile güney ve kuzeyde İspanya ile çizilen Portekiz, Avrupa Kıtası’nın en batısında bulunmaktadır. Coğrafi ve kültürel anlamda komşularından etkilenen Portekiz fazlaca zengin, eşi benzeri olmayan bir kültür, canlı şehirler ve güzel kırsal alanlara sahiptir. Portekiz‘in ulaşım ağı oldukça rahat ve hızlıdır. Tren ağı, otobüs ağından daha hızlı olsa da daha seyrek ve pahalıdır. Port ve Lizbon şehirleri klimalı ve gelişmiş bir metro ağına sahiptir. Portekiz otostop için pek uygun bir ülke olarak bilinmemektedir.

Portekiz ve NATO

Portekiz NATO’ya üyedir.

Portekiz 900 yaşında ve küçük bir alana sahiptir fakat dünya tarihinde önemli bir rol üstlenmiştir. Günümüz itibari ile aynı sınırlara sahip olan Avrupa’nın en eski ülkesi konumundadır. Portekiz 15.yüzyıl ile 16.yüzyılda Yeni Dünya Keşifleri ile Dünya tarihinde çok önemli bir bölümün başlamasının nedeni olmuştur. Hindistan’a deniz yolu bulmuştur ve Güney Amerika, Asya, Okyanusya ve Afrika’da kolonize bir imparatorluk inşa etmiştir.1910’da monarşi kaldırılıp yerine cumhuriyet kuruldu. Kurulan cumhuriyet askeri bir diktatörlük ile 46 yıl boyunca kırılıp ülke belirgin bir durgunluk süreci geçirdi. 1949 yılında NATO’ya kurucu üyelik yapmıştır.

NATO İngilizce North Atlantic Treaty Organization‘ın kısaltmasıdır. Türkçe kısaltması ise KAAÖ‘dür. Açılımı Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütüdür. Fransızca kısaltması ise OTAN‘dır. Açılımı Organisation du Traité de l’Atlantique Nord‘dur.

NATO hakkında detaylı bilgi ve NATO’ya üye ülkeleri öğrenmek için NATO’ya üye ülkeler başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın