Polonya NATO’ya üye midir?

Polonya, Baltık Denizi’ne upuzun bir kıyısı bulunan ve Avrupa’nın ortasında yer alan bir ülkedir. Bu konumundan dolayı Orta Avrupa ülkelerinden biridir. Yüz ölçümü 312 bin kilometre karedir. Polonya’nın komşular; Belarus, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Rusya, Litvanya, Slovakya, Ukrayna ülkeleridir. Polonya’nın bünyesinde toplam 16 adet eyalet bulunmakta ve ülke eyalet sistemi ile yönetilmektedir. Her geçen gün artan bir gücü, istikrarlı bir ekonomisi ile son derece demokratik olan Polonya, Avrupa’nın parlayan yıldızı olarak bilinmektedir. 12 Mart 1999 yılından bu yana NATO üyesi olarak varlığını sürdürmektedir.

Polonya ve NATO

Polonya NATO’ya üyedir.

Polonya sahip olduğu zengin kültürü, tarihi kiliseler ve müzeler gibi birçok yapıta borçludur. Bu ülke tarih boyunca binlerce savaş görmüş, çeşitli direnişler yaşamış ve tamamen haritadan silindiği halde tüm zorlukları yenerek, sahip olduğu değerlerini korumuş ve bugüne dek getirmeyi başarmıştır. Dünya genelinde oluşan krizlerden Polonya ülkesinin istikrarı ve ekonomisi neredeyse hiç etkilenmemektedir. Bu sebepten dolayı Avrupa’nın diğer ülkelerine kıyasla ciddi yatırımlar almaktadır. Gün geçtikçe büyüyen ekonomisi, ticaret merkezleri ve eğitimli nüfusu ile geleceği parlak bir ülkedir.

NATO İngilizce North Atlantic Treaty Organization‘ın kısaltmasıdır. Türkçe kısaltması ise KAAÖ‘dür. Açılımı Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütüdür. Fransızca kısaltması ise OTAN‘dır. Açılımı Organisation du Traité de l’Atlantique Nord‘dur.

NATO hakkında detaylı bilgi ve NATO’ya üye ülkeleri öğrenmek için NATO’ya üye ülkeler başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın