Macaristan NATO’ya üye midir?

Milattan önce yıllarda Roma İmparatorluğu topraklarından bulunan Macaristan, 896 yılında Macaristan Prensliğini kurarak ilk bağımsızlığını elde etmiştir. 1000’li yıllarında iyice büyüyen bu Prenslik sonunda krallık oldu. 15 ve 16.yüzyılda Osmanlı saldırılarına uğrayan Macaristan, Mohaç Savaşı ile büyük bölümünün hakimiyeti Osmanlılara geçti. Bu savaş Macar Krallığı’nın sonunu hazırladı. 17.yüzyıl sonrası Avusturya ile birleşerek 1918 yılına kadar Avusturya-Macaristan İmparatorluğu olarak varlığını sürdürmektedir. 1. Dünya Savaşı sonrasında Macaristan Sovyet Cumhuriyeti kuruldu. Belirli bir zaman sonra komünist yönetimi ile yönetilen Macaristan 1989 yılında parlamenter cumhuriyet rejimi ile yönetilmeye başladı. Macaristan 1999 yılından beri NATO üyesidir.

Macaristan ve NATO

Macaristan NATO’ya üyedir.

Dünya’nın en güzel kentlerinden biri olan Budapeşte Macaristan’ın başkentliğini yapmaktadır. Resmi adı Macaristan Cumhuriyeti olan bu ülke, 2012 yılında adını Macaristan olarak değiştirdi. Macaristan İngilizce olarak Hungary adı ile bilinmektedir. Bu aslında aynı isme sahip bir Türk kabilesi olan ve Orta Asya’dan Macaristan’a göç eden Avrupa Hunlarına atıf yapılmasından kaynaklı olarak söylenmektedir. Yani Macar Halkının Avrupa Hunlarından oluştuğu düşünülmektedir.

NATO İngilizce North Atlantic Treaty Organization‘ın kısaltmasıdır. Türkçe kısaltması ise KAAÖ‘dür. Açılımı Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütüdür. Fransızca kısaltması ise OTAN‘dır. Açılımı Organisation du Traité de l’Atlantique Nord‘dur.

NATO hakkında detaylı bilgi ve NATO’ya üye ülkeleri öğrenmek için NATO’ya üye ülkeler başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın