Lüksemburg NATO’ya üye midir?

Lüksemburg, bir Avrupa başkentinin sunabileceği gibi kozmopolit, canlı bir atmosfer sunar; fakat sonu görünmeyen ormanlar, muhteşem manzaralar ve bir tabloyu anımsatan tarihi anlardan da sadece birkaç dakikalık bir uzaklıkta yer almaktadır. Avrupa’nın Yeşil Kalbi olarak da bilinen grandukalık, doğasının muhteşem güzelliği ile bilinmektedir.

Lüksemburg ve NATO

Lüksemburg NATO’ya üyedir.

1867 yılında 3.Napolyon’un Lüksemburg‘u Hollanda Kralı’ndan satın almayı istemesine karşı çıkan Prusya Şansölyesi Bismarck ile yapılmış olan konuşmalar sonucunda Lüksemburg 1867 yılında Londra Antlaşması ile silahsızlandırılmış ve tarafsız statüde bağımsız bir ülke haline gelmiştir. Böylece Almanca baskın bir dil haline gelmiş, Prusya’nın Gümrük Birliği içinde yer aldığı Lüksemburg‘da gitgide etkisini artırmıştır.

Lüksemburg ve Belçika,1921 yılında (2002 yılında yenilenmiş olan) Belçika-Lüksemburg Ekonomik Birliği’ni oluşturdular. II. Dünya Savaşı’nda yeniden Alman işgaline uğrayan Lüksemburg, ABD birlikleri tarafından kurtarılmıştır.1948 yılında Benelüks iş birliğini yürürlüğe koyan Lüksemburg; NATO’ya 1949 yılında, Avrupa Kömür Çelik Topluluğu’na 1951 yılında, Avrupa Ekonomik Topluluğuna ise 1957 yılında kurucu üye olmuştur. Lüksemburg ile aynı adı taşıyan Lüksemburg‘un sınır kasabasında 1985 yılında Schengen Antlaşması imzalanmıştır. 1999 yılında Lüksemburg Euro’yu uygulamaya koymuştur.

NATO İngilizce North Atlantic Treaty Organization‘ın kısaltmasıdır. Türkçe kısaltması ise KAAÖ‘dür. Açılımı Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütüdür. Fransızca kısaltması ise OTAN‘dır. Açılımı Organisation du Traité de l’Atlantique Nord‘dur.

NATO hakkında detaylı bilgi ve NATO’ya üye ülkeleri öğrenmek için NATO’ya üye ülkeler başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın