İzlanda NATO’ya üye midir?

İzlanda, Atlas Okyanusu içerisinde olan bir ada ülkesidir. Bulunduğu ada ise volkanik bir adadır. Kuzeyinde Atlas Okyanusu, güney doğusunda Norveç ve İngiltere gibi diğer ülkeler bulunmaktadır. İzlanda’ya en yakın olan ada Grönland adasıdır ve uzaklığı 350 kilometredir. Norveç’e olan uzaklığı 1050 kilometre, İskoçya’ya ise 800 kilometre uzaklıktadır. İzlanda adası, 861 yılında Norveçliler tarafından keşfedilmiştir ve Vikingler yerleşmişlerdir.

İzlanda ve NATO

İzlanda NATO’ya üyedir.

İzlanda, 20. yüzyıl başlarına değin Danimarka ve Norveç ülkeleri tarafından yönetilmiştir. Fakat 1904 yılında özerk bir yapıya ulaşmıştır. 1944 yılında Cumhuriyet ilan ederek tam bağımsız bir devlet olsa da Danimarka’ya bağlı bir devlet olmuştur. Tam bağımsızlığı ilk olarak ABD tanımıştır. Yönetim yapısı olarak 4 yılda bir Cumhurbaşkanlığı seçilmektedir, 20 ve 40 üyeli olmak üzere iki adet meclisi vardır. Meclisin görev süresi 4 senedir. İzlanda’nın bir ordusu mevcut değildir. Ordusu olmayan nadir ülkeler arasında yer almaktadır. 1949 yılında NATO’ya kurucu üye olarak üye olmuştur. NATO’da ordusu bulunmayan tek ülke olma özelliği ile bilinmektedir.

NATO İngilizce North Atlantic Treaty Organization‘ın kısaltmasıdır. Türkçe kısaltması ise KAAÖ‘dür. Açılımı Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütüdür. Fransızca kısaltması ise OTAN‘dır. Açılımı Organisation du Traité de l’Atlantique Nord‘dur.

NATO hakkında detaylı bilgi ve NATO’ya üye ülkeleri öğrenmek için NATO’ya üye ülkeler başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın