İtalya NATO’ya üye midir?

İtalya‘nın tarihi M.Ö. 500 yıllarına dayanmaktadır. Bu yıllar içinde ortada Etrüksler, kuzeyde Keltler, diğer bölgelerde ise Rum azınlıkları ve Romalılar olarak dört belirgin medeniyetin izlerini taşımaktadır. Sonraları Roma İmparatorluğunun kuruluşu M.Ö. 595 tarihi olarak belirlenmiş.3.Yüzyılda Roma İmparatorluğu saldırılara maruz kalmış ve merkezinin Roma’dan Milano’ya taşımıştır. Contantinos zamanında da merkez İstanbul’a taşınmıştır.

İtalya ve NATO

İtalya NATO’ya üyedir.

Avusturyaa-Macaristan ve Almanya ile 1882 yılında üçlü ittifaka katılan İtalya, müttefikleri ile 1915’te Birinci Dünya Savaşı’na katıldı. Savaşın sonrasında siyasi ve ekonomik çalkantılar yaşadı. İtalya 1922’de diktatör Mussolini’nin zorla kendini kabul ettirmesine şahitlik etti. Mussolini 1935 ile 1936 yılları arasında Etiyopya’yı işgal etti. Nazi Almanya’sı ile ittifaka girmiş olan İtalya, Mussolini’nin diktatörlüğüyle 1943’e kadar baskı altında kalmıştır.

İtalya 1940’ta İkinci Dünya Savaşı’na katıldı ve birçok yenilgiye maruz kalarak Almanya’ya savaş açtı. Nazilerin işgaline uğrayan İtalya, Nazilerin teslim olmasının ardından 1945’te savaştan çok ağır yaralarla çıktı. 1946’da yapılmış olan referandum ile Monarşi ortadan kaldırılıp 2 Haziran 1946’da Demokratik Cumhuriyet kurulmuştur. 1949’da ise NATO’nun kurucu üyeleri arasında yerini almıştır.

NATO İngilizce North Atlantic Treaty Organization‘ın kısaltmasıdır. Türkçe kısaltması ise KAAÖ‘dür. Açılımı Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütüdür. Fransızca kısaltması ise OTAN‘dır. Açılımı Organisation du Traité de l’Atlantique Nord‘dur.

NATO hakkında detaylı bilgi ve NATO’ya üye ülkeleri öğrenmek için NATO’ya üye ülkeler başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın