İspanya NATO’ya üye midir?

İber Yarımadası’nın büyük çoğunluğunu kaplayan bir Avrupa ülkesi olan İspanya’nın ilk yerleşimin milattan önce 1100’lü yıllara dayandığını biliniyor. İspanya’nın bu yerleşim yerinde sırayla Fenikeliler, Keltler ve Yunanların yaşadığı bilinmektedir. Milattan önce 202 yıllarında Roma İmparatorluğu’nun İspanya birliğine yaptığı katkılı ile bu topraklarda Hristiyanlık yayılmıştır.

İspanya ve NATO

İspanya NATO’ya üyedir.

İspanya milattan sonra 5.yüzyılda Vizigotlar’ın hakimiyetine girmiş, 8 ile 10.yüzyıllar arasında ise Afrika’dan gelen Müslümanların egemenliğine girmiştir. Bu Müslümanlar tarafından ülkenin kuzeyinde bulunan bazı bölgeler hariç her yerde Endülüs medeniyeti kurulmuştur ve üniversiteler açarak İslam medeniyeti yerleştirilmiştir.

Kristof Kolomb tarafından 1276 yılında yapılan Amerika’ya dek varan gezi, İspanya’nın Dünya’nın en büyük sömürge imparatorluğu olması ile sonuçlanmıştır. İspanya 1640 yılında Portekiz’i, 1714 yılında bazı topraklarını, Cebelitarık’ı ve Amerika’da olan sömürge ülkelerinin bağımsız olması ile bunları da kaybetmesi sonucu kendi topraklarına çekilmiştir.

Günümüzde Avrupa’nın en kalabalık 5 ülkesinden biri olan İspanya, bir NATO üyesidir. 30 Mayıs 1982 yılında NATO’ya resmi olarak üye olmuştur. İspanya’nın yönetim şekli parlamenter demokrasi şeklinde olan anayasal monarşi rejimidir. Resmi dili İspanyolcadır.

NATO İngilizce North Atlantic Treaty Organization‘ın kısaltmasıdır. Türkçe kısaltması ise KAAÖ‘dür. Açılımı Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütüdür. Fransızca kısaltması ise OTAN‘dır. Açılımı Organisation du Traité de l’Atlantique Nord‘dur.

NATO hakkında detaylı bilgi ve NATO’ya üye ülkeleri öğrenmek için NATO’ya üye ülkeler başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın