İspanya Avrupa Birliği’ne üye midir?

Resmi adı İspanya krallığı olan ülke Batı Avrupa’da yer alan Fransa’dan sonraki en büyük ülkedir. Sahip olduğu kültürel miraslar sayesinde Dünya üzerinde Amerika ve Fransa’dan sonra en çok turist çeken ülkedir.

İspanya ve Avrupa Birliği

İspanya Avrupa Birliği’ne üyedir.

İspanya toplamda 2 özerk şehir ve 17 özerk bölgeye ayrılmıştır. Başkenti Madrid olan ülkenin Barselona, Malaga, Sevilla ve Valencia gibi önemli şehirleri bulunmaktadır. Bu şehir isimlerini en çok duyduğumuz kategori futboldur. Ülke genelinde futbola duyulan ilgi oldukça büyüktür.

1986 yılında Avrupa Birliğine katılan ülke 1991 yılında da Schengen bölgesi üyeliğine de katılmıştır. 1999 yılından itibaren de diğer üye ülkeler ile ortak para birimi olan Euro’yu kullanmaya başlamıştır. Resmi dili İspanyolca olan ülkede halkın neredeyse tamamı bu dili konuşmaktadır. Çok çeşitli kültürlere sahip olan ülkenin bazı bölgelerinde ise Katalanca, Galiçyaca ve Baskça gibi diller de kullanılmaktadır.

Nüfusun yaklaşık %70’lik kısmı Katolik Hristiyan dinini benimserken ülke içerisinde oldukça güçlü bir inanç sistemi mevcuttur. %26’lık kısım ise herhangi bir dini benimsemezken İslam ve Yahudilik dinine mensup kişiler çok az da olsa vardır.

Avrupa Birliği‘nin İngilizce kısaltması EU‘dur. EU‘nun açılımı ise European Union‘dır. Sloganı Latince “In varietate concordia“(Çeşitlilikte birlik)dir.

Avrupa Birliği hakkında detaylı bilgi ve Avrupa Birliği’ne üye ülkeleri öğrenmek için Avrupa Birliği’ne üye ülkeler başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın