İrlanda Avrupa Birliği’ne üye midir?

20. yüzyıl boyunca yoksul bir ülke olarak hakimiyet sürdüren İrlanda, 1990’lı yılların sonlarına doğru büyük bir patlama yaşayarak Avrupa’nın en zengin ülkeleri arasında yerini almıştır.

İrlanda ve Avrupa Birliği

İrlanda Avrupa Birliği’ne üyedir.

Ulaşım konusunda oldukça rahat olan ülkede şehirler arası yolculuklarda genel olarak tren kullanılmaktadır. Şehir içi ulaşımlarda ise tramvay, otobüs, karavan ve taksi olmak üzere birçok seçenek mevcuttur. Ülkede bulunan çok sayıda kanal sayesinde deniz ulaşımı da oldukça rağbet görmektedir. Suç işleme oranı diğer Avrupa ülkelerine kıyasla biraz daha düşük olsa da çok fazla bir fark bulunmamaktadır. Gece geç saatlerde dışarıda olmak tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir.

Başkenti Dublin olan ülke 1973 yılında Avrupa Birliği ülkeleri arasına katılmıştır. Schengen üyeliği de hala bulunmamaktadır. Bu yüzden üye ülke vatandaşlarından da ülke girişlerinde vize talep edilmektedir.

Nüfusun çoğunluğu tarafından İngilizce konuşulsa da İrlandaca dili de resmi dil olarak kabul edilmektedir. Para birimi olarak Avrupa Birliği ülkeleri tarafından ortak kullanılan Euro kullanılmaktadır. Türkiye ile yerel saati arasında 2 saatlik bir zaman farkı bulunan ülke, Türk vatandaşlarından ülke girişinde vize talep etmektedir.

Avrupa Birliği‘nin İngilizce kısaltması EU‘dur. EU‘nun açılımı ise European Union‘dır. Sloganı Latince “In varietate concordia“(Çeşitlilikte birlik)dir.

Avrupa Birliği hakkında detaylı bilgi ve Avrupa Birliği’ne üye ülkeleri öğrenmek için Avrupa Birliği’ne üye ülkeler başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın