İngiltere NATO’ya üye midir?

1707 yılında İskoçya ve İngiltere birleşme kararı vererek Büyük Britanya Krallığı’nı kurmuşlardır. 1800 yılında ise İrlanda da bu birliğe dahil oldu. Bu şekilde İrlanda Birleşik Krallığı ve Büyük Britanya kuruldu. 1837 yılından 1901 yılına kadar 1.Victoria Dönem içerisinde Birleşik Krallık, Britanya İmparatorluğu’nu kurmuş oldu. Günümüzde Birleşik Krallık, Galler, İrlanda, İngiltere ve İskoçya’dan oluşmaktadır. İngiltere’nin genel adı Birleşik Krallık ya da Büyük Britanya olarak anılmaktadır. Birleşik Krallık nüfusunun %85’lik kısmı İngiltere’de yaşamaktadır. Bu da yaklaşık 64 milyon kişiye tekabül etmektedir. Bu nüfusun %80’i ise şehirlerde yaşamaktadır ve Anglosakson kökeninden oluşmaktadır.

İngiltere ve NATO

İngiltere NATO’ya üyedir.

Nisan 1949 yılından kurulan NATO’nun kurucu üyeleri arasında yer almaktadır. Ülkede resmi dil İngilizcedir. Tabi bölgelere dil aksanları da görülebilmektedir. Ayrıca İngiltere haricinde Dünya’da ortalama 1 milyar insan İngilizce konuşabilmektedir. Roma Dönemi’nde Thames Nehri civarından kurulan Londra, zengin tarihi ve mimari kültürü ile İngiltere’ye başkentlik etmektedir. Londra dışında Oxford, Liverpool, Manchester, Cambridge ve Birmingham ise ülkenin diğer önemli şehirleridir.

NATO İngilizce North Atlantic Treaty Organization‘ın kısaltmasıdır. Türkçe kısaltması ise KAAÖ‘dür. Açılımı Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütüdür. Fransızca kısaltması ise OTAN‘dır. Açılımı Organisation du Traité de l’Atlantique Nord‘dur.

NATO hakkında detaylı bilgi ve NATO’ya üye ülkeleri öğrenmek için NATO’ya üye ülkeler başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın