Hollanda NATO’ya üye midir?

Yüz ölçümü küçük ve Kuzeybatı Avrupa’nın düşük rakımlı deltasında yer almaktadır. Hollanda yel değirmenleri, deniz seviyesinin altında olan kentleri, laleleri ve pitoresk köyleri ile oldukça ünlü bir ülkedir. 16 milyondan fazla insan Konya büyüklüğünde olan bir bölgede yaşadığından dolayı Hollanda dünyanın en yoğun nüfuslu bölgelerden biri olarak bilinmektedir. Bu durumla beraber en büyük kentler bile küçük kasaba atmosferini kaybetmemiş olup birçok tarihi mirasa da sahiptir.

Hollanda ve NATO

Hollanda NATO’ya üyedir.

Hollanda‘nın ulusal dili Hollandacadır. Bu dil özellikle yazılı olarak diğer Alman dillerini bilen bir kişi için kısmen anlaşılabilmektedir. Bununla beraber Hollandalılar küçük yaşlardan beri İngilizce eğitimi almalarından dolayı dünyada ana dili olamamasına rağmen en çok İngilizce konuşulan ülkedir. Hollanda nüfusunun %90’ı İngilizceyi iyi bir şekilde bilmektedir. Yani dememiz o ki Hollandaca bir kelime bilmeseniz bile Hollanda‘ya gittiğinizde eğer iyi bir İngilizce ‘ye sahipseniz orada kolaylıkla insanlarla anlaşmanız muhtemeldir.

Hollanda NATO‘nun kurucu üyelerinin arasında da yerini almaktadır. Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı’na ev sahipliği yapmakta ve uluslararası işbirliğinin merkezinde de yerini almaktadır.

NATO İngilizce North Atlantic Treaty Organization‘ın kısaltmasıdır. Türkçe kısaltması ise KAAÖ‘dür. Açılımı Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütüdür. Fransızca kısaltması ise OTAN‘dır. Açılımı Organisation du Traité de l’Atlantique Nord‘dur.

NATO hakkında detaylı bilgi ve NATO’ya üye ülkeleri öğrenmek için NATO’ya üye ülkeler başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın