Hollanda Avrupa Birliği’ne üye midir?

Sahip olduğu yüzölçümünün büyük bir kısmı Batı Avrupa topraklarında yer alan Hollanda’nın Karayipler’de de üç adet adası mevcuttur. Ülkenin neredeyse tamamı deniz seviyesinin altında bulunduğundan İngilizce ’de alçak ülke anlamına gelen “Netherlands” olarak anılmaktadır. Ülke içerisinde yer alan Rotterdam şehri Avrupa’nın en büyük limanlarından birine sahiptir.

Hollanda ve Avrupa Birliği

Hollanda Avrupa Birliği’ne üyedir.

Fransa ve Almanya gibi ülkelerle birlikte Avrupa Birliğinin kurucuları arasında yer alan Hollanda 1952 yılından beri üyeliğini sürdürmektedir. 1999 yılında da üye ülkeler tarafından ortak para birimi olarak kabul edilen Euro kullanmaya başlamıştır.

Diğer Avrupa ülkelerine göre trafik sorunu neredeyse hiç yoktur. Bunun en önemli sebeplerinden birisi ülkede yaygın olarak kullanılan bisikletlerdir. Amsterdam şehri ülkenin başkentidir ve özgürlük kenti olarak da bilinmektedir. Resmi dil olarak Flemenkçe kullanılmaktadır. Türkiye’nin yerel saatine göre 1 saat geride olan Hollanda ülkemiz vatandaşlarından zorunlu olarak vize talep etmektedir.

Yazları oldukça sıcak bir havanın hâkim olduğu ülkede kışlar ılık geçmektedir. Yıllık sıcaklık ortalaması yaz aylarında 17 derece iken kış aylarında -2 derecedir.

Avrupa Birliği‘nin İngilizce kısaltması EU‘dur. EU‘nun açılımı ise European Union‘dır. Sloganı Latince “In varietate concordia“(Çeşitlilikte birlik)dir.

Avrupa Birliği hakkında detaylı bilgi ve Avrupa Birliği’ne üye ülkeleri öğrenmek için Avrupa Birliği’ne üye ülkeler başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın