Hırvatistan NATO’ya üye midir?

Resmi adı Hırvatistan Cumhuriyeti olan ülke Balkanlar, Orta Avrupa ve Akdeniz’in kesişme noktasında bulunmaktadır. Kuzeyinde Macaristan, doğusunda Sırbistan ve güneyinde Karadağ gibi ülkeler bulunmaktadır.

Hırvatistan ve NATO

Hırvatistan NATO’ya üyedir.

Başkenti Zagrep olan ülke yaklaşık 57 bin km2’lik bir yüzölçümüne sahiptir. Hırvatistan’da bulunan 1000’e yakın adadan yalnızca 48’inde yerleşim yeri bulunmaktadır. Bu adalar arasında en popüler olanları Krk ve Cres’dir. Arnavutluk ile birlikte NATO’ya en son üye olan ülkelerdendir. Üyelik tarihi 1 Nisan 2009’dur.

Tarihinde birçok devletin hakimiyetine girmiş olduğundan resmi dili Hırvatça olmasına rağmen yaşlı nüfus arasında yaygın olarak kullanılan dil Almancadır. Bulunduğu jeopolitik konumdan dolayı diğer ülkeler ile her alanda ilişkiler içerisinde olan ülkede İngilizce dili yaygınlaşmaya başlamıştır.

Ülkenin herhangi bir resmi dili bulunmamasına rağmen Hristiyan dini oldukça yaygındır. Toplam nüfus içerisinde %80 oranında Katolik ve %4 oranında Ortodoks bulunmaktadır.

Orta Avrupa ülkeleri arasında yer alan Hırvatistan yüksek okuryazarlık oranı, homojen gelir dağılımı ve yüksek yaşam standartlarına sahiptir. Yıllık yaklaşık 15 milyonun üzerinde turiste ev sahipliği yapan ülke en popüler 20 ülke arasında yer almaktadır.

NATO İngilizce North Atlantic Treaty Organization‘ın kısaltmasıdır. Türkçe kısaltması ise KAAÖ‘dür. Açılımı Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütüdür. Fransızca kısaltması ise OTAN‘dır. Açılımı Organisation du Traité de l’Atlantique Nord‘dur.

NATO hakkında detaylı bilgi ve NATO’ya üye ülkeleri öğrenmek için NATO’ya üye ülkeler başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın