Hırvatistan Avrupa Birliği’ne üye midir?

Hırvatistan resmi adıyla Hırvatistan Cumhuriyeti, Avrupa’da yer almaktadır. Ülkenin kuzeyinde Slovenya, doğusunda Sırbistan, kuzey doğusunda Macaristan, güney doğusunda ise Bosna-Hersek bulunmaktadır. Hırvatistan başkenti Zagreb dışında 20 idari bölgeye bölünmüş durumdadır. Sahip olduğu kıtasal alanı ve 1000’den fazla ada ile yaklaşık 57 bin kilometre karelik bir yüz ölçüme sahiptir. Hırvatistan nüfusu ortalama 4,3 milyondur ve bunun büyük çoğunluğu Hırvat’tır. Ülke genelinde en büyük din ise Katolik’tir. Hırvatistan resmi dili Hırvatça ve para birimi Kuna’dır.

Hırvatistan ve Avrupa Birliği

Hırvatistan Avrupa Birliği’ne üyedir.

Hırvatistan, Akdeniz’in en güzel sahillerinden birine sahiptir. Dolayısıyla en önemli turizm merkezlerinden biri olmuştur. Bu ülkeyi ziyaret edenler genellikle Adriyatik Denizi kıyılarını tercih etmektedir. Önemli turistik yerlerinden olan Dalmaçya kıyıları ve Istria Yarımadası’nda Akdeniz iklimi hüküm sümektedir. Dolayısıyla yazları sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve yağışlıdır. Başkent Zagreb ise kültürel açıdan oldukça zengindir. En çok ziyaret edilen şehirleri ise başkenti Zagreb, Hvar, Dubrovnik ve Split’tir. Avrupa Birliği’nin en yeni üyelerinden olan Hırvatistan, 2013 yılında Avrupa Birliği’ne üye olmuştur.

Avrupa Birliği‘nin İngilizce kısaltması EU‘dur. EU‘nun açılımı ise European Union‘dır. Sloganı Latince “In varietate concordia“(Çeşitlilikte birlik)dir.

Avrupa Birliği hakkında detaylı bilgi ve Avrupa Birliği’ne üye ülkeleri öğrenmek için Avrupa Birliği’ne üye ülkeler başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın