Fransa NATO’ya üye midir?

Fransa, 552 bin kilometrekarelik yüz ölçümüyle metropoliten yapıya sahip olan bir ülkedir. Büyüklük olarak İngiltere’nin yaklaşık iki katından daha büyüktür. 2012 yılındaki verilere göre ortalama 65 milyon kişi Fransa’da yaşamaktadır. Bunun yanı sıra 1,9 milyon vatandaşı ise yurt dışında yaşamını sürdürmektedir. Resmi dili Fransızca ve en büyük şehri olan Paris ise başkentidir. NATO’nun kurucu üyelerinden olarak Nisan 1949 yılından beri NATO’da üyeliği bulunmaktadır.

Fransa ve NATO

Fransa NATO’ya üyedir.

Fransa, güç kelimesini kendi menfaatleri doğrultusunda kullanan bir ülke olarak tarihe geçmiştir. Dünya’nın siyasi tarihi de görüldüğü üzere, bu güçlü imajını koruyabilmek her şeyi feda etmiş bir ülkedir. Fransa’nın prestijini sanatçıları, entelektüelleri, zanaatkarları yasalara en uygun biçimde yükseltmişlerdir. Dolayısıyla Fransa da halkına sahip çıkmış ve koruma altına almıştır.

Fransa, Avrupa’nın batı köşesinde bulunmaktadır. Batısında Kuzey Atlantik Okyanusu, kuzey batısında İngiliz Kanalı, kuzeyinde Kuzey Denizi, doğusunda Almanya, İtalya, İsviçre, güneyinde ise Monako, İspanya ve Andorra bulunmaktadır. İngiltere ile deniz sınırı bulunan Fransa 1994 yılından bu yana yaklaşık 50 kilometrekarelik bir denizaltı ile İngiltere’ye bağlıdır.

NATO İngilizce North Atlantic Treaty Organization‘ın kısaltmasıdır. Türkçe kısaltması ise KAAÖ‘dür. Açılımı Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütüdür. Fransızca kısaltması ise OTAN‘dır. Açılımı Organisation du Traité de l’Atlantique Nord‘dur.

NATO hakkında detaylı bilgi ve NATO’ya üye ülkeleri öğrenmek için NATO’ya üye ülkeler başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın