Fransa Avrupa Birliği’ne üye midir?

Aşıklar şehri olarak bilinen Paris’in başkentliğini yaptığı Fransa yapıtları, mimarisi ve kültür zenginliği ile “sanatın kalbi” adıyla da anılmaktadır. Sahip olduğu doğal güzellikler ve tarihi ile turizm açısından en gelişmiş ülkelerin başında yer almaktadır. Paris’te yer alan ve milyonlarca turistin akınına uğrayan Eyfel Kulesi ülkenin simgesi haline gelmiştir.

Fransa ve Avrupa Birliği

Fransa Avrupa Birliği’ne üyedir.

Avrupa birliğinin kurucu üyeleri arasında yer alan Fransa 1952’den bu yana üyeliğini devam ettirmektedir. 1985 yılında Schengen bölgesi üyeliğine de katılarak diğer Avrupa Birliği üyesi ülkelere vize uygulamasını tamamen kaldırmıştır.

Leonardo Da Vinci gibi ünlü isimler bu ülkede yaşamını sürdürmüş ve günümüzde Mona Lisa tablosu Louvre Müzesinde sergilenmektedir. Resmi dili Fransızca olan ülkede yaklaşık 70 farklı dil ve lehçe kullanılmaktadır. Para birimi olarak diğer Avrupa birliği üyesi ülkeler gibi Euro kullanmaktadır.

Türkiye ile arasında 1 saatlik bir zaman farkı olan ülke Türkiye vatandaşlarından vize istemektedir. Bu vizeyi alabilmek için başvuru yapmalı ve gerekli şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Dünya üzerinde yer alan en ünlü peynirler ve şarapların neredeyse tamamı Fransa’ya aittir.

Avrupa Birliği‘nin İngilizce kısaltması EU‘dur. EU‘nun açılımı ise European Union‘dır. Sloganı Latince “In varietate concordia“(Çeşitlilikte birlik)dir.

Avrupa Birliği hakkında detaylı bilgi ve Avrupa Birliği’ne üye ülkeleri öğrenmek için Avrupa Birliği’ne üye ülkeler başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın