Finlandiya Avrupa Birliği’ne üye midir?

Beyaz zambaklar ülkesi olarak da bilinen Finlandiya Avrupa ülkeleri arasında nüfusu en az olanlar arasında yer almaktadır. Sahip olduğu az nüfus ve yüksek yaşam standartları ile Dünya üzerinde bulunan en kaliteli ülkelerden biridir. Özellikle eğitim alanında adından sıkça bahsettirmektedir.

Finlandiya ve Avrupa Birliği

Finlandiya Avrupa Birliği’ne üyedir.

Ülke vatandaşlarına tüm eğitimler eşit şekilde ve ücretsiz olarak verilmektedir. Üniversiteler ise politeknik ve standart olmak üzere iki çeşittir. Politeknik türde olanlar pratik derslere ağırlık verirken standart türde olanlar da teorik derslere ağırlık verirler. Ders saat süreleri diğer ülkelere göre kısa olan Finlandiya’da öğrenciler sınıfa girerken ayakkabılarını çıkarır ve bu sayede onları evinde gibi hissettirme amacı güdülmektedir.

Avrupa Birliği üyeleri arasında yer alan Finlandiya 1995 yılında tüm şartları sağlayarak üye olma hakkı kazanmıştır. Ülkenin kuzey bölgelerinde kış mevsiminde 51 gün boyunca hiç güneş doğmazken yaz mevsiminde 73 gün boyunca batmamaktadır.

Nüfusun büyük çoğunluğu Fince konuşurken İsveççe de resmi dilleri arasında yer almaktadır. Diğer Avrupa Birliği ülkeleri ile ticareti daha kolay hale getirmek amacıyla para birimi olarak Euro kullanmaktadır.

Avrupa Birliği‘nin İngilizce kısaltması EU‘dur. EU‘nun açılımı ise European Union‘dır. Sloganı Latince “In varietate concordia“(Çeşitlilikte birlik)dir.

Avrupa Birliği hakkında detaylı bilgi ve Avrupa Birliği’ne üye ülkeleri öğrenmek için Avrupa Birliği’ne üye ülkeler başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın