Estonya NATO’ya üye midir?

Çarlık Rusya’nın yıkılmasının ardından bağımsızlığını kazanan Estonya, Letonya ve Rusya’ya komşu olan Avrupa ülkelerinden biridir. Tam adı Estonya Cumhuriyeti’dir.

Estonya ve NATO

Estonya NATO’ya üyedir.

Başkenti Tallinn olan ülke Dünya üzerinde yer alan en seyrek nüfusa sahiptir. Kış ayları uzun ve çetin geçer. Birçok ülkenin hali hazırda üye olarak bulunduğu NATO’nun en genç üyeleri arasında yer almaktadır. Üyelik tarihi 29 Mart 2004’tür.

Ülke içerisinde kâğıt kullanımı neredeyse hiç yoktur. Vergi ödemesinden seçimlere kadar her şey internet üzerinden yapılmaktadır. Bu özelliğinden dolayı ülkenin çeşitli yerlerinde halkın kullanabileceği ücretsiz internet yer almaktadır.

Ülke içerisinde yer alan beyaz renkli kumsallar ülkenin yaz turizmi için önemli bir yer tutmakta ve turistler tarafından oldukça ilgi görmektedir. Ayrıca başkenti Tallinn’de bulunan Orta Çağ’dan kalan yapıtlar da ülkenin turizmine katkı sağlamaktadır.

NATO İngilizce North Atlantic Treaty Organization‘ın kısaltmasıdır. Türkçe kısaltması ise KAAÖ‘dür. Açılımı Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütüdür. Fransızca kısaltması ise OTAN‘dır. Açılımı Organisation du Traité de l’Atlantique Nord‘dur.

NATO hakkında detaylı bilgi ve NATO’ya üye ülkeleri öğrenmek için NATO’ya üye ülkeler başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın