Danimarka NATO’ya üye midir?

Danimarka İskandinav ülkelerinin en güneyindeki ülkedir. Danimarka resmi adıyla Danimarka Krallığı olarak da bilinmektedir. Norveç’in güneyinde ve İsveç’in kuzeyinde bulunmakta olan bu ülke yaklaşık olarak 43.000 kilometrekarelik bir alana sahiptir. Danimarka 4 Nisan 1949 tarihinde NATO‘nun kurucu üyeleri arasında yerini almıştır. Danimarka 7,324 kilometrelik kıyı şeridine sahip olup, ülkeye Kopenhag başkentlik etmektedir. Zeeland ile Amager Adaları’nın kıyısında yer almakta olduğundan dolayı şehir önemli turizm ve ticaret merkezi konumundadır.

Danimarka ve NATO

Danimarka NATO’ya üyedir.

En eski arkeolojik buluntular sayesinde Danimarka‘da yaşamın MÖ 130.000-110.000 yılları arasında başladığı biliniyor. Milattan sonra bulunan dönemde Kelt kültürü etkisinde kalan Danimarka,8.yüzyıl ve 11.yüzyıl arasında Vikingler’e ev sahipliği yapmıştır. Danimarka 980 yılında kurulmuş olan krallıkla giderek büyümüş ve o tarihten beri de farklı krallıklar tarafından yönetilmiştir.

Danimarka günümüzde mutlak monarşi ile yönetiliyor ve ülkede 5,5milyon insan yaşıyor. Danimarkalılar ülke nüfusunun %90’ını oluşturuyor. Bosnalı göçmenler ise geriye kalan %10’luk kısmın çoğunu oluşturuyor. Resmi dili Danca olsa da ülkede ikinci dil olarak İngilizce ve Almanca da sık sık kullanılıyor. Bunun yanı sıra Cermen dillerine ve Nordik dillere de rastlanıyor.

NATO İngilizce North Atlantic Treaty Organization‘ın kısaltmasıdır. Türkçe kısaltması ise KAAÖ‘dür. Açılımı Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütüdür. Fransızca kısaltması ise OTAN‘dır. Açılımı Organisation du Traité de l’Atlantique Nord‘dur.

NATO hakkında detaylı bilgi ve NATO’ya üye ülkeleri öğrenmek için NATO’ya üye ülkeler başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın