Danimarka Avrupa Birliği’ne üye midir?

Resmi adı Danimarka Krallığı olan Danimarka, Kuzey Avrupa’da yer alan bir ülkedir. İskandinavya ülkelerinin en güneyinde bulunmaktadır. Güneyinde Almanya, batısında Kuzey Denizi ve doğrusunda ise Baltık Denizi konumlanmaktadır.  Danimarka genelinde ılıman bir iklim yapısı mevcuttur. Yazları serin ve kısa süreli, kışları ise çok soğuk ve uzun süreli geçmektedir. Yerel saati Türkiye baz alındığında 1 saat geridedir.

Danimarka ve Avrupa Birliği

Danimarka Avrupa Birliği’ne üyedir.

Danimarka, dünya genelinde en mutlu ülkeler arasından sayılmaktadır. Bunun sebebi yaşam standartlarının son derece yüksek olmasıdır. Ülkenin başkenti olan Kopenhag Zealand adasında bulunmaktadır ve nüfusun büyük bir kısmı burada yaşamaktadır. Kopenhag, tarihi saray, kilise, kale ve kraliyet yapıları bulundurması nedeniyle en çok turist çeken şehridir. Diğer önemli şehirleri ise, Odense, Aalborg ve Arhus’tur. Ülkenin resmi dili olarak Danca kullanılsa da halk tarafından İngilizce ve Almanca çok fazla konuşulmaktadır. Danimarka para birimi Danimarka kronu olarak geçmektedir. Danimarka 1973 yılından beri Avrupa Birliği üyesidir ama bazı konularda Avrupa Birliği dışında kalmaktadır. Örneğin; kurumlar vergisi belirtilenden daha düşüktür ve Euro kullanılmamaktadır.

Avrupa Birliği‘nin İngilizce kısaltması EU‘dur. EU‘nun açılımı ise European Union‘dır. Sloganı Latince “In varietate concordia“(Çeşitlilikte birlik)dir.

Avrupa Birliği hakkında detaylı bilgi ve Avrupa Birliği’ne üye ülkeleri öğrenmek için Avrupa Birliği’ne üye ülkeler başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın