Çek Cumhuriyeti NATO’ya üye midir?

Çekya veya Çek Cumhuriyeti, Orta Avrupa’da yer alan bir ülkedir. En büyük ve en çok turist çeken şehri olan Prag şehri başkentidir. Ülkenin genel yer yüzü şekilleri bölgelerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bohemya batısında yer almaktadır ve pek yüksek sayılmayan dağlar, nehirler, tepeler ve platolar ile çevrelidir. Doğusunda bulunan Moravya ise dağlık bir alandır. Ülke nüfusunu büyük bir oranla Çekler oluşturmaktadır, diğer kısım ise azınlık biçimindedir. Nüfusun çoğunluklu kısmı şehirlerde yaşamını sürmektedir. En kalabalık şehirleri ise başkenti olan Prag ve Pilsen’dir.

Çek Cumhuriyeti ve NATO

Çek Cumhuriyeti NATO’ya üyedir.

Çeklerin kökeni, 5.yüzyılda Karadeniz’den göç ederek Avrupa’ya yerleşen Slavlardan oluşmaktadır. 15.yüzyılda ülke içerisinde mezhep savaşları yaşanmış sonrasında 17.yüzyılda ise Otuz Yıl Savaşları meydana gelerek Bohemya halkını oldukça zarara uğratmıştır. Bu savaş sonrası bölge Habsburgların himayesine geçmiştir. Bohemya önce Avusturya İmparatorluğu sonrasında ise Avusturya – Macaristan İmparatorluğunun bir parçası olmuştur. Ocak 1993 yılında ülke barışı içerisinde Çek Cumhuriyeti ve Slovakya iki ayrı ülke olarak varlığını sürdürme kararı almıştır. Çek Cumhuriyeti 12 Mart 1999 yılında NATO’ya katılmıştır. O tarihten bu zamana kadar NATO üyesi olarak devam etmektedir.

NATO İngilizce North Atlantic Treaty Organization‘ın kısaltmasıdır. Türkçe kısaltması ise KAAÖ‘dür. Açılımı Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütüdür. Fransızca kısaltması ise OTAN‘dır. Açılımı Organisation du Traité de l’Atlantique Nord‘dur.

NATO hakkında detaylı bilgi ve NATO’ya üye ülkeleri öğrenmek için NATO’ya üye ülkeler başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın