Bulgaristan NATO’ya üye midir?

Bulgaristan, Karadeniz kıyılarında bulunan bir Balkan ülkesidir. Rodop ve Balkan Dağlarının ayırdığı bölgelerden meydana gelen bu ülke Avrupa’nın güney doğusunda bulunmaktadır. Bulgaristan en eski Avrupa ülkesidir ve tarihi milatta sonra 681 yılına uzanmaktadır. Kurulduğundan beri ismi değişmeyen nadir ülkeler arasında yer almaktadır. Bulgaristan, Avrupa’nın en büyük on altıncı ülkesi olarak bilinmektedir. Bunun sebebi ise 111 bin kilometre karelik bir alana yayılmasıdır. Yaklaşık 7 milyon 200 bin nüfusa sahip olan Bulgaristan, 28 ilden oluşmaktadır. Ülkenin başkenti olan Sofya, ticaret ve kültür merkezi olarak varlığını sürdürmektedir. Bulgaristan 1999 yılından beri NATO üyesidir.

Bulgaristan ve NATO

Bulgaristan NATO’ya üyedir.

Bulgaristan, Tuna Nehri’nin içinden geçtiği ülkelerden biridir. Komşuları; Romanya, Sırbistan, Makedonya Cumhuriyeti, Yunanistan ve Türkiye ülkeleridir. Burgaz Yarımadası’nda bulunan Nessebar, Karadeniz’in incisi olarak bilinen, en önemli turistik ve tarihi merkezlerden biridir. Nessebar yaklaşık 3 bin yıllık tarihe sahip açık hava müzesidir ve ziyaretçilerini adeta büyülemektedir. Bulgaristan’ın resmi dili Bulgarcadır. Fakat başta Türkçe olmak üzere başka Balkan ülkelerinin dilleri de konuşulmaktadır.

NATO İngilizce North Atlantic Treaty Organization‘ın kısaltmasıdır. Türkçe kısaltması ise KAAÖ‘dür. Açılımı Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütüdür. Fransızca kısaltması ise OTAN‘dır. Açılımı Organisation du Traité de l’Atlantique Nord‘dur.

NATO hakkında detaylı bilgi ve NATO’ya üye ülkeleri öğrenmek için NATO’ya üye ülkeler başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın