Binbaşı’nın kısaltması nedir?

Subay rütbelerinden biri olan Binbaşı, Yarbay ile Yüzbaşı arasında kalan rütbedir. Kelime anlamı olarak bin kişiden sorumlu kumandan anlamına gelmektedir. Rütbesinde çelenk yer alan ilk rütbe özelliğini taşımaktadır. Yazı dilinde “Bnb.” Şeklinde kısaltılmaktadır.

Binbaşı’nın kısaltması: Bnb.

Genel olarak tabur ve bölük komutanlığı görevi yapan Binbaşı subayların bunlar haricinde de birçok görevi bulunmaktadır. NATO kodu OF-3’tür. Zorunlu hizmet süresi 5 yıl olan bu rütbede üstün hizmet ve erken terfi gibi durumlarda 2 yıla kadar düşebilmektedir. Rütbesinde çelenk ile birlikte 1 adet yıldız bulunur.

Binbaşı rütbesi üstsubay olarak adlandırılan gruba dahildir. Kara, Hava ve Deniz kuvvetlerinde ortak olarak tabur komutanı olarak da anılırlar. Kurmay sıfatına sahip olan ya da olmayan tüm subaylar bu rütbeye kadar ulaşabilirler. Bu rütbeden aşağı inildiğinde apoletlerinde bulunan çelenk figürü kaybolacaktır.

Bu rütbeye terfi eden kişiler toplam görev süresinin ilk 3 yılını binbaşı, kalan yıllarını ise kıdemli Binbaşı olarak tamamlamaktadır.

Bir cevap yazın