Belçika NATO’ya üye midir?

Belçika‘nın tarihi Kelt ve Cermen kabilelerine kadar uzanmaktadır. Belçika ilk başta Franklar’ın yönettiği Merovenj Hanedanı’nın, daha sonra da Karolenj İmparatorluğu’nun yönetimi altına girdi. Bundan sonra soyluların feodal beylikler şeklinde bağımsızlık kazanmasıyla yönetilen Belçika 16.yüzyıl ve 18.yüzyıl arasında Hollanda Krallığı eline geçti.1830 yılında ortaya çıkmış olan Belçika Devrimi ile ülke Tarafsız Belçika ve Katolik olarak bağımsızlığını ilan etmiştir. 1831 yılında I.Leopold’un ülkeye kral olarak atanması ile ülke parlamenter sisteme sahip olan monarşiye dönüşmüştür. 1839 yılından beri varlığını koruyan Belçika halen resmi adı olan Belçika Krallığı olarak anılmaktadır. Belçika, Lüksemburg ve Hollanda 4 Nisan 1949 tarihinde kurulmuş olan NATO‘nun kurucu üyeleri arasında yer almakta ve bu devletler Benelüks grup devletlerini kurmuşlardır.

Belçika ve NATO

Belçika NATO’ya üyedir.

Nüfusunun çoğunu Flemenkler, Fransızlar ve Almanlar’ın oluşturduğu ülkede yaklaşık olarak 11 Milyon insan yaşamaktadır. Ülke nüfusunun %97’si şehirlerde yaşamaktadır. Belçika 30 bin kilometrekarelik alana sahip olmasına rağmen dünyanın en yoğun nüfuslu ülkeleri arasındadır. Ülkenin resmi bir dili bulunmamaktadır. Almanya’nın yakın yerlerinde Almanca, Flemenk topluluklarının yaşadığı yerlerde Flemenkçe, Fransız topluluklarının yaşadığı yerlerde ise Fransızca konuşulmaktadır.

NATO İngilizce North Atlantic Treaty Organization‘ın kısaltmasıdır. Türkçe kısaltması ise KAAÖ‘dür. Açılımı Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütüdür. Fransızca kısaltması ise OTAN‘dır. Açılımı Organisation du Traité de l’Atlantique Nord‘dur.

NATO hakkında detaylı bilgi ve NATO’ya üye ülkeleri öğrenmek için NATO’ya üye ülkeler başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın