Belçika Avrupa Birliği’ne üye midir?

Avrupa’nın batısında yer alan ve resmi adı Belçika Krallığı olan ülkenin Atlas Okyanusu’na kıyısı bulunmaktadır. Güneyde Lüksemburg, doğuda Almanya ve kuzeydoğuda Hollanda gibi ülkelerle komşu statüsündedir. Yoğun bir nüfusa sahip olan Belçika yoğun tarım, sanayi ve ulaşım alanları arasında denge kurmayı başarabilmiş ülkeler arasında yer almaktadır.

Belçika ve Avrupa Birliği

Belçika Avrupa Birliği’ne üyedir.

1952 yılında AB’ye katılan Belçika Avrupa Birliğinin kurucu üyeleri arasında yer almaktadır. Başkenti Brüksel olan ülkenin Almanca, Fransızca ve Flemenkçe olmak üzere üç farklı resmi dili vardır. Tarihi yerleri, mimarisi ve nostaljik esintilerin yer aldığı şehirleri ile turistler tarafından oldukça ilgi göstermektedir. Türkiye vatandaşlarından vize isteyen ülkenin yerel saati ülkemize göre 1 saat daha geridedir.

Ilıman iklimin hâkim olduğu ülkede kış mevsimi çok soğuk olmamasına rağmen oldukça yağışlı geçmektedir. Ocak ayında 3 dereceye yakın sıcaklığa sahipken haziran ayında 18 ile 20 derece arasında sıcaklıklar görülmektedir.

Belçika’da para birimi olarak Euro kullanılmaktadır. Belçika çikolatası ve Waffle ülkenin en meşhur tatlıları arasında yer almaktadır. Fransız mutfağına benzeyen yemek anlayışı hakimken patates kullanılarak 200’den fazla yemek çeşidi yapılmaktadır.

Avrupa Birliği‘nin İngilizce kısaltması EU‘dur. EU‘nun açılımı ise European Union‘dır. Sloganı Latince “In varietate concordia“(Çeşitlilikte birlik)dir.

Avrupa Birliği hakkında detaylı bilgi ve Avrupa Birliği’ne üye ülkeleri öğrenmek için Avrupa Birliği’ne üye ülkeler başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın