HDD ve SSD’de bad sector nasıl tespit edilir?

HDD ve SSD gibi veri depolama araçları çeşitli dış etkenler nedeniyle kısmen veya tamamen bozulabiliyorlar. Veri depolama araçlarındaki bu bozuk kısımlara bad sector deniyor. Bu bozuk kısımlar fiziksel olarak oluşmuşsa düzeltilmesi mümkün değildir fakat NTFS gibi dosya sistemleri sayesinde bozuk kısımlar görmezden gelinerek kullanılmaya devam edilebilir.

Bad sector nasıl tespit edilir?

Bad sector tespiti için birçok program mevcuttur. Yazımızda bu programlardan biri olan HD Tune‘u anlatacağız.

HD Tune veri depolama araçlarını çeşitli testlere tabi tutarak sorun tespiti yapmamıza olanak sağlar. Ücretsiz bir programdır ve aşağıdaki bağlantı kullanılarak indirilebilir.

https://www.hdtune.com/download.html Bu indirme sayfasındaki HD Tune yazan programı indirin.
HD Tune program arayüzü
  1. Bu bölümde işlem yapmak istediğimiz HDD veya SSD‘yi seçiyoruz
  2. Bad sector tespit etmek istediğimiz için Error Scan‘i seçiyoruz.
  3. Veri depolama aygıtının boyutuna ve hızına göre işlem süresi değişmektedir. Quick Scan‘i seçerseniz hızlı tarama yapacaktır. Seçmezseniz daha detaylı bir tarama yapar fakat daha fazla zaman alcaktır.

Tarama tamamlanınca veri depolama aracında hasarlı bölge varsa kırmızı renkte gösterilir, hasar yoksa yeşil renkte gösterilir.

Kısmı hasar görmüş HDD’ye örnek

Yukarıdaki örnek resimde görüldüğü üzere HDD‘de bad sectorler oluşmuş. Sizde de sonuç böyleyse HDD‘de kurtarabildiğiniz verileri başka bir yere kopyalamanızı öneririm. Uzun süredir kullanılan bir HDD ise bu bad sectorlerin artma ihtimali yüksektir. Bu durumda en iyi çözüm yolu yeni bir HDD almaktır.

Bir cevap yazın