Avusturya Avrupa Birliği’ne üye midir?

Österreich yani Avusturya köklü tarihi ile Orta Avrupa’da yer alan önemli ülkelerden biridir. Habsburg Hanedanlığının 20.yüzyıl’a kadar hüküm sürmesi ile oluşan Avusturya, 1.Dünya Savaşı’ndan sonra yönetim şekli cumhuriyet olmuş ve temsili demokrasi ile yönetilmeye başlamıştır. Ülkenin batısında İsviçre ve Liechtenstein, doğusunda Slovakya ve Macaristan, güneyinde Slovenya ve İtalya, kuzeyinde ise Çek Cumhuriyeti ve Almanya bulunmaktadır. Avusturya’da Orta Avrupa geçiş ikliminin etkileri yaşanmaktadır; bunu yoğun yağışlar ve batı rüzgarı da etkileyen faktörler arasındadır.

Avusturya ve Avrupa

Avusturya Avrupa Birliği’ne üyedir.

Avusturya’nın başkenti Viyana şehridir. Bu şehirde Alman kültürünün ışıltısı ve kültürel tarih yapısı çok iyi sentezlenmiş durumdadır. Öyle ki tüm ziyaretçilerini büyüleyen bir güzelliği vardır. Diğer güzellikleri saymakla bitmeyen şehirleri ise; Viyana, Salzburg, Innbruck, Graz, Kitzbühel ve Linz’dir. Avusturya, Orta Avrupa’da konumlanan ve deniz kıyısı olmayan bir ülkedir. Toplamda 9 adet eyaleti mevcuttur. Resmi dili Almanca olan Avusturya’nın para birimi ise Euro’dur. Ortalama 8,2 milyon nüfusa sahiptir ve bunun çok büyük çoğunluğu Avusturyalıdır. 1995 yılından beri Avrupa Birliği üyelerindendir.

Avrupa Birliği‘nin İngilizce kısaltması EU‘dur. EU‘nun açılımı ise European Union‘dır. Sloganı Latince “In varietate concordia“(Çeşitlilikte birlik)dir.

Avrupa Birliği hakkında detaylı bilgi ve Avrupa Birliği’ne üye ülkeleri öğrenmek için Avrupa Birliği’ne üye ülkeler başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın