Arnavutluk NATO’ya üye midir?

Arnavutluk, 1939 yılında İtalya tarafından işgale uğramış daha sonra 1943 yılında Nazi Almanya’sı himayesine girmiştir. Büyük Arnavutluk bu bölgede kurulmuştur. Komünist dönemlerde yaşanan toplumsal ve siyasal sıkıntıları olmuştur. Bu nedenle uluslararası toplumlardan kendini izole etmiştir. 1991 senesinde Sosyalist Cumhuriyet parçalara ayrılmış ve yerine Arnavutluk Cumhuriyeti kurulmuştur. Arnavutluk bu olaylardan yaklaşık 10 sene sonra, 1 Nisan 2009 tarihinde NATO’ya üye olmuştur. O tarihten beri NATO üyesidir.

Arnavutluk ve NATO

Arnavutluk NATO’ya üyedir.

Arnavutluk, Güney Avrupa’da yer alan bir ülkedir. Sınır komşuları; Karadağ, Sırbistan, Makedonya ve Yunanistan ülkeleridir. Ülkenin güney batısında İyonya Denizi, batısında ise Adriyatik Denizi yer almaktadır. Halkın büyük bir kısmı Müslüman kökenli olmasıyla beraber Hristiyan dinine mensup olan büyük bir azınlık da vardır. Arnavutluk’un resmi dili Arnavutçadır. Halk genel olarak iki dil bilmektedir. Bunlar; İngilizce, İtalya ve Fransızca olarak değişkenlik göstermektedir. Arnavutluk halkının çoğunluğu aynı ırktandır. Sadece bir kısmı Türkler, Yunanlar, Bulgarlar ve Romenlerden oluşmaktadır. Yönetim sistemi üniter arlamenter cumhuriyettir. Arnavutluk ülkesinin başkenti ise Tiran’dır.

NATO İngilizce North Atlantic Treaty Organization‘ın kısaltmasıdır. Türkçe kısaltması ise KAAÖ‘dür. Açılımı Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütüdür. Fransızca kısaltması ise OTAN‘dır. Açılımı Organisation du Traité de l’Atlantique Nord‘dur.

NATO hakkında detaylı bilgi ve NATO’ya üye ülkeleri öğrenmek için NATO’ya üye ülkeler başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın