Almanya NATO’ya üye midir?

Alman İmparatorluğu’nun 1.Dünya Savaşı ile yıkılması sonucu Nazi Almanya’sı ve Weimar Cumhuriyeti dönemlerini yaşamış bir ülkedir. 1945 ile 1990 yılları arasında ise Batı Almanya ve Doğu Almanya olarak varlığını sürdürmüştür. Berlin Duvarı yıkılması ardından ikiye ayrılmış ülke yeniden birleşmiştir. Böylece 1990 yılından itibaren Almanya olarak varlığını devam ettirmektedir. NATO’ya 1955 yılında Batı Almanya olarak katılmış fakat sonra 1990 yılında tüm Almanya NATO’ya üye olmuştur.

Almanya ve NATO

Almanya NATO’ya üyedir.

Almanya’nın resmi adı Almanya Federal Cumhuriyeti’dir. Yönetim şekli ise federal parlamenter sistemdir. 16 eyaletten meydana gelmektedir. Yaklaşık 358 bin kilometre karelik bir alana sahip olarak, Avrupa’nın yüz ölçümü bakımından beşinci en büyük ülkesidir. Başkenti Berlin olan Almanya bünyesinde; Hamburg, Köln, Stuttgart, Münih ve Frankfurt gibi büyük şehirleri barındırmaktadır. Almanya ekonomi bakımından; Amerika, Japonya ve Çin’den sonra dördüncü en büyük, Avrupa Birliği’nde ise en büyük ekonomiye sahiptir.

Almanya’da yaklaşık olarak 82 milyon insan yaşamaktadır, ABD ve Rusya’dan sonra en çok göç alan ülkedir. Bu nüfusun %88’i Almanlardan, %6’sı Türklerden ve geri kalan kısmı ise diğer milletlere ait insanlardan oluşmaktadır. Resmi dili Almancadır. Halkın çoğu Hristiyanlığa inanmaktadır.

NATO İngilizce North Atlantic Treaty Organization‘ın kısaltmasıdır. Türkçe kısaltması ise KAAÖ‘dür. Açılımı Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütüdür. Fransızca kısaltması ise OTAN‘dır. Açılımı Organisation du Traité de l’Atlantique Nord‘dur.

NATO hakkında detaylı bilgi ve NATO’ya üye ülkeleri öğrenmek için NATO’ya üye ülkeler başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın