Almanya Avrupa Birliği’ne üye midir?

Almanya resmi adıyla Almanya Federal Cumhuriyeti bir Orta Avrupa ülkesidir. Yüz ölçümü ortalama olarak 357 bin kilometre karelik bir alandır. Danimarka, Hollanda, Belçika, Fransa, İsviçre, Lüksemburg, Avusturya, Polonya ve Çek Cumhuriyet ülkeleri ile komşu durumundadır. Almanya’nın iklimi karasal iklimdir, bu açıdan Türkiye’ye oldukça benzemektedir. İç bölgeler yazları nemli ve serin, kışın ise soğuk bir hava hakimiyeti vardır. Mevsimler arası çok fazla bir değişim yoktur. Genel olarak Almanya serin ve yağmurlu bir ülkedir.

Almanya ve Avrupa Birliği

Almanya Avrupa Birliği’ne üyedir.

Ülke nüfusu yaklaşık olarak 82 milyondur ve genç nüfus oldukça azdır. Almanya, bütün dünya tarafından dev sanayisi ile bilinmektedir. Bu en önemli ekonomik gücüdür. Başkenti olan Berlin de dahil olmak üzere Köln, Münih, Hamburg, Frankfurt gibi büyük şehirleri çok fazla ziyaret edilmektedir. Turistler en çok tarihi yapıları görmek istemektedir. Resmi dili Almanca ve para birimi ise Euro’dur. Almanya, Avrupa Birliği’nin kurucu üyelerindendir ve 1957 yılından beri üyeliğini devam ettirmektedir. Avrupa Birliği ölçütlerine göre en büyük nüfusa sahip Avrupa ülkesidir.

Avrupa Birliği‘nin İngilizce kısaltması EU‘dur. EU‘nun açılımı ise European Union‘dır. Sloganı Latince “In varietate concordia“(Çeşitlilikte birlik)dir.

Avrupa Birliği hakkında detaylı bilgi ve Avrupa Birliği’ne üye ülkeleri öğrenmek için Avrupa Birliği’ne üye ülkeler başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın