Albay’ın kısaltması nedir?

Deniz kuvvetleri ve kara kuvvetlerinde aynı isme sahip olan en yüksek rütbe Albay’dır. Generallikten sonra gelen ve en yüksek yetkiye sahip bu rütbenin NATO kodu OF-5’tir. Yarbay ve Tuğgeneral rütbeleri arasında yer alır.

Albay’ın kısaltması: Alb.

Bu rütbeye sahip kişiler genellikle alay komutanı olarak görev almaktadır. Bu görevin yanı sıra Daire Başkanı, Şube Müdürü ya da Kurmay Başkanı gibi komuta merkezlerinde de yer almaktadır. Yazı dilinde genellikle “Alb.” Olarak kısaltılır.

Albayların zorunlu görev süreleri 6 yıldır. Bu süre sonunda emekli olabilirler. Kurmay statüsüne sahip olan subaylar ise Generallik rütbesine terfi edebilirler. Albayların emeklilik, rütbe alması gibi tüm kararları Yüksek Askerî Şûra tarafından verilmektedir. Verilen karar neticesinde rütbe alan Albaylar, hava ve kara kuvvetlerinde Tuğgeneral, deniz kuvvetlerinde ise Tuğamiral olarak görev almaya devam ederler.

Albay rütbesinde çelenk figürü ile birlikte 3 adet yıldız bulunmaktadır. General rütbesine sahip kişilerin bulunmadığı merkezlerde son karar yetkisi Albay rütbesine sahip kişilere aittir. Osmanlı devletinde “Miralay” olarak adlandırılan bu rütbe Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte Albay adını almıştır.

Bir cevap yazın