ABD NATO’ya üye midir?

Amerika Birleşik Devletleri, kısaca ABD, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Orta Amerika ve bunlara bağlı adalardan meydana gelen bir ülkedir. ABD nüfusu yaklaşık 300 Milyon üzerindedir. Oldukça kalabalık olan bu ülke, Çin ve Hindistan’dan sonra en kalabalık ülkedir. Bu nüfusu çoğunlukla başka ülkelerden gelen insanlar oluşturmaktadır. Eyaletler ile yönetilmektedir; ülkede toplam 50 eyalet bölgesi ve 1 federal bölge mevcuttur. Bu federal bölge Washington DC’dir ve ismini Amerika başkanı olan George Washington’dan almıştır. İkinci Dünya Savaşı sonrası yaşanan sıkıntılar dolayısıyla ABD, 4 Nisan 1979 yılında NATO kurucu üyeleri arasında yer almıştır.

ABD ve NATO

Amerika Birleşik Devletleri NATO’ya üyedir.

ABD’nin kuzeyinde Kanada, güneyinde Meksika bulunmaktadır. İklimine gelecek olursak bölgesel olarak değişiklik gösteren bir iklime sahiptir; kıyılar harici bölgeler karasal iklim hakimiyetinde iken, orta kısımlar yazları yağışlı, batı kısımlar ise az yağış bölgelerdir. Güney bölgeler Atlas Okyanusu’na kıyısı bulunduğundan yağışlı ve ılımandır; kuzey bölgeler ise serine ve sert kışlar yaşamaktadır. Güney kısımlarından Meksika Körfezi’ne bakan bölüm tropikal iklime sahiptir. Bu nedenler bu bölgeler yazlar sıcak, kışlar ise ılıman bir iklime sahiptir.

NATO İngilizce North Atlantic Treaty Organization‘ın kısaltmasıdır. Türkçe kısaltması ise KAAÖ‘dür. Açılımı Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütüdür. Fransızca kısaltması ise OTAN‘dır. Açılımı Organisation du Traité de l’Atlantique Nord‘dur.

NATO hakkında detaylı bilgi ve NATO’ya üye ülkeleri öğrenmek için NATO’ya üye ülkeler başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın